Consider the following facts: New equipment was purchased by Company A at a list
ID: 2502153 • Letter: C
Question
Consider the following facts:
New equipment was purchased by Company A at a list price of $98,000, with credit terms of 2/10, n/30. Payment was made within the discount period and included $7,840 sales tax, in addition to the net purchase price.
Company A also paid delivery charges of $990 and labor costs of $1,500 for installing the new equipment at the appropriate location.
During installation, an inexperienced employee punctured several containers with a forklift, causing damage to the equipment.
Cost to repair the damage was $2,460. What is the total cost of Company A's equipment?
a. $108,330
b. $103,910
c. $108,830
d. $106,370
e. None of these answers are correct
Explanation / Answer
Purchase price = $98,000
Less: Discount on purchase = $1,960 ($98,000*2/100)
Add: Sales tax = $7,840
Add: Installation charges = $2,490 ($990 + $1,500)
Add: Cost to damage = $2,460
Totak cost of equipment = $108,830
Therefore, option c is correct.
Note: Generally the damages costs are not included in the total cost of assets but the damage is happend during the installation so it included.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.