Crunchy Morsels, Inc. manufactures and sells corn chips. Currently, Crunchy prod
ID: 2504116 • Letter: C
Question
Crunchy Morsels, Inc. manufactures and sells corn chips. Currently, Crunchy produces only one type of corn chip. The chips are packaged in 11-ounce bags and sold to retailers for $1.50 per bag. The variable costs per bag are as follows:
Corn $0.70
Vegetable Oil 0.10
Miscellaneous ingredients 0.03
Selling 0.10
Fixed manufacturing costs total $300,000 per year. Administrative (fixed) costs total $100,000.
a. Compute the # of bags of corn chips that must be sold by Crunchy to breakeven?
b. How many bags of corn chips must be sold for Crunchy to earn a before-tax profit of $150,000?
c. Assuming a tax rate of 60%, how many bags of corn chips must be sold to earn an after-tax profit of $284,000?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Break Even (Number) = Fixed Cost/Contribution Per Unit = 400000/(1.50 - .70 - .10 - .03 - .10) = 701754.38 or 701754 bags
Part B:
Desired Sales (Units) = (Fixed Cost + Desired Profit)/Contribution Per Unit = (400000 + 150000)/(1.50 - .70 - .10 - .03 - .10) = 964912.28 or 964912
Part C:
Before Tax Profit = 284000/(1-.60) = 710000
Desired Sales (Units) = (Fixed Cost + Desired Profit)/Contribution Per Unit = (400000 + 710000)/(1.50 - .70 - .10 - .03 - .10) = 1947368.42 or 1947368 bags
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.