Can\'t figure out the last three parts of this questions. The answers in the box
ID: 2504238 • Letter: C
Question
Can't figure out the last three parts of this questions. The answers in the boxes are wrong.
Problem 8-7
Cost of Assets and the Effect on Depreciation
The bookkeeper recorded an asset, Equipment, $165,000 (purchase price and tax). The remaining costs were expensed for the year. Toner used straight-line depreciation. The equipment was expected to last ten years with zero salvage value.
Required:
1. How much depreciation did Toner report on its income statement related to this equipment in Year 1?
$
What is the correct amount of depreciation to report in Year 1?
$
2. Income is $100,000 before costs related to the equipment are reported. How much income will Toner report in Year 1? What amount of income should it report? You can ignore income tax.
Reported income $ Income should be reported $Explanation / Answer
1.
How much depreciation did Toner report on its income statement related to this equipment in Year 1
= $165,000/10= $16,500
What is the correct amount of depreciation to report in Year 1?
= ($165,000+4000+25000+3000)/10= 19700
2. Reported income = $100,000 -(4000+25000+3000)= $68000
Income should be reported = 100,000-19700= $80300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.