Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2016, Horton Inc. sells a machine for $23,000. The machine was ori

ID: 2504400 • Letter: O

Question

On January 1, 2016, Horton Inc. sells a machine for $23,000. The machine was originally purchased on January 1, 2014 for $40,000. The machine was estimated to have a useful life of 5 years and no residual value. Horton uses straight-line depreciation.


On January 1, 2016, Horton Inc. sells a machine for $23,000. The machine was originally purchased on January 1, 2014 for $40,000. The machine was estimated to have a useful life of 5 years and no residual value. Horton uses straight-line depreciation.

Explanation / Answer

Hi,


Please find the detailed answer as follows:


Annual Depreciation = Initial Cost/Estimated Life = 40000/5 = 8000 per Year


Depreciation for the Period 1 January 2014 to 31 December 2015 = 2*8000 = 16000


Journal Entry:


Cash Dr. 23000

Accumulated Depreciation Dr. 16000

Loss on Sale of Machinry (40000 - 16000 -23000) Dr. 1000

Machinery Cr. 40000


(Being Machine Sold for Cash)


Notes:


Loss on Sale of Machine = Sales Value - Book Value = 23000 - (40000 - 16000) = -1000


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote