Chilton, Inc. sold 12,100 units last year for $21 each. Variable costs per unit
ID: 2504459 • Letter: C
Question
Chilton, Inc. sold 12,100 units last year for $21 each. Variable costs per unit were $3.00 for direct materials, $1.60 for direct labor, and $3.20 for variable overhead. Fixed costs were $61,500 in manufacturing overhead and $40,600 in nonmanufacturing costs.
If sales increase by 2,060 units, by how much will profits increase? (Round your intermediate calculation to 2 decimal places and final answer to the nearest dollar amount.)
a. What is the total contribution margin? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Total Contribution = Sales*(Selling Price - Variable Cost) = 12100*(21 - 3 - 1.60 - 3.20) = $159720
Part B:
Contribution Per Unit = Selling Price Per Unit - Variable Cost Per Unit = 21 - 3 - 1.60 - 3.20 = $13.20
Part C:
Contribution Ratio = Contribution Per Unit/Selling Price Per Unit*100 = 13.20/21*100 = 62.86%
Part D:
Increase in Profits = Increase in Units*Selling Price Per Unit = 2060*13.20 = $27192
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.