a. Units produced. b. Residual value. c. Cost. d. Estimated life. 2. A machine w
ID: 2504765 • Letter: A
Question
a. Units produced.
b. Residual value.
c. Cost.
d. Estimated life.
2. A machine with a cost of $51,700.00 has an estimated residual value of $3,180.00 and an estimated life of 5 years or 15,888 hours. What is the amount of depreciation for the second full year, using the double declining-balance method?
a. $20,680.00
b. $19,408.00
c. $10,340.00
d. $12,408.00
3. Computer equipment was acquired at the beginning of the year at a cost of $65,677.00. The computer equipment has an estimated residual value of #3,877.00 and an estimated useful life of 3 years. Determine the 2nd year
Explanation / Answer
1)B.Residual Value
2)Depreciation Base * (2 * 100% / Useful Life of Asset in Years)
51700-3180=48520
48520x2/5=19408
3) $65,677 - $3,877 (residual value) = $62,000 (basis for depreciation
$62,000 / 3 (est useful life - years) = $20,600
4) (Purchase price-residual value)/expected useful life
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.