A department store apportions payroll costs on the basis of the number of payrol
ID: 2504947 • Letter: A
Question
A department store apportions payroll costs on the basis of the number of payroll checks issued. Accounting costs are apportioned on the basis of the number of reports. The payroll costs for the year were $231,000 and the accounting costs for the year totaled $75,500. The departments and the number of payroll checks and accounting reports for each are as follows: Determine the amount of payroll cost. Department R Department S Department T Total Determine the accounting cost to be apportioned to each department. Department R Department S Department T TotalExplanation / Answer
Amount of payroll cost
Dept R=231000*483/2100
=$53130
S=231000*1470/2100
=$161700
T=231000*147/2100
=$16170
Total=$231000
Accounting costs
Dept R=$75500*70/500
=$10570
Dept S=$75500*85/500
=$12835
Dept T=$75500*345/500
=$52095
Total=$75500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.