A municipal contractor has agreed to construct an electric power plant and to de
ID: 2506236 • Letter: A
Question
A municipal contractor has agreed to construct an electric power plant and to deposit sufficient money in a perpetual trust fund to pay a $10,000/year operating cost and to perform a major renovation to the plant every 15 years at a cost of $200,000. The first renovation is to take place fifteen years from now. The plant itself will initially cost $500,000 to construct. If the trust fund earns 10% interest per year (compounded annually), what is his capitalized cost to construct the plant, to make the future periodic renovations, and to pay the annual operating costs forever.
Explanation / Answer
OPERATING COST
We need $10000 annualy.
The amount to be set aside :
10000/i
= 10000/10%
= $100,000
RENOVATION COST
In every 15 years we need to accumulate $200,000. This should be done via interests.
Let the amount be 'X'.
X*[(1+i)^15 - 1] = 200,000
X = $62,947 ~ $63000
INITITAL COST
This is $500,000
THUS, TOTAL COST = 100000+63000 + 500000 = $663,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.