A municipal landfill in a lightly populated Florida county serves 253,000 people
ID: 829384 • Letter: A
Question
A municipal landfill in a lightly populated Florida county serves 253,000 people. Each week 85 trucks bring a total of 2,180 metric tons of municipal solid waste (MSW) to the landfill. Each truck averages two loads per day. Each truck has a capacity of 4.5 metric tons and they operate 5 days/week.
NOTE: 1 metric ton = 1,000kg
(a) How much MSW is generated per person? Answer in kg/(person-day).
(b) What is the average load (in metric tons) of each truck as it arrives at the landfill?
(c) Assume the answer to part (b) is 2.6 metric tons; at what percent capacity are the trucks operating? (d) If the density of the compacted waste is 265 kg/m3, what is the volume (in m3) of MSW disposed of at the landfill each week?
Explanation / Answer
a) MSW genrated per person = 2180000kg/253000 = 6.17 kg/person week(5 days ) = 1.7233 kg /person day
b) average load of a truck = 2180/85 *5*2 = 51294/2 kg=25647 kg ~ 2.565 tonnes
c) % capacity = 2.6 *100 /4.5 =57.778 %
d) volume disposed at landfill vry week = 2180000/265 = 8226.4151 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.