An internet book distribution company is considering purchasing a sophisticated
ID: 2506526 • Letter: A
Question
An internet book distribution company is considering purchasing a sophisticated computer system to "cube" a book's dimensions -measure its height, length, and width so that the proper box size will be used for shipment. This will save packing material, cardboard, and labor. If the savings will be $12,000 the first year, $13,000 the second, and amounts increasing by $1000 each year for 10 years, what are the (a) present worth and (b) the uniform annual worth of the system at an interest rate of 15% per year?
Explanation / Answer
For present worth, future values are discounted.
Let F be the future value T years from present.
Present value = F/ ( 1 + rate/100)^T
Present worth = 12000/(1.15)^1 + 13000/(1.15)^2 + 14000/(1.15)^3 + 15000/(1.15)^4 +16000/(1.15)^5 + 17000/(1.15)^6 + 18000/(1.15)^7 + 19000/(1.15)^8 + 20000/(1.15)^9 + 21000/(1.15)^10
Present worth = $ 77183
Let uniform annual worth be $" x"
10*x = 77183
x= $ 7718.30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.