Use the following information to prepare a multiple-step income statement. The i
ID: 2506886 • Letter: U
Question
Use the following information to prepare a multiple-step income statement. The income tax rate on all items is 40%. (EPS information is not required.)
Cost of Goods Sold $4,000
Interest Expense 1,100
Income (loss) from discontinued Operations (1,000)
Selling and administrative Expense 1,750
Extraordinary Loss (400)
Sales 10,000
Dividends 700
Loss on sale of discontinued Operations (200)
Explanation / Answer
INCOME STATEMENT
SALES =10000
LESS:COST OF GOODS SOLD = 4000
GROSS PROFIT = 6000
LESS:INTEREST EXPENSE = (1100)
LESS:SELLING & ADMINISTRATIVE EXPENSES = (1750)
LESS:-LOSS ON SALE OF DISCONTINUED OPERATIONS = (200)
LESS:EXTRAORINARY LOSS=(400)
NET PROFIT = 2550
LESS:DIVIDEND PAID =(700)
BALANCE TRANSTERRED TO RETAINED EARNINGS = 1850
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.