A transportation engineer received a request to install dynamic traffic signals
ID: 2507239 • Letter: A
Question
A transportation engineer received a request to install dynamic traffic signals to replace static vehicle control devices at an intersection. The engineer must prepare an estimate of an operating budget for a ten-year period, if the signals were installed. The initial cost of the signals is $35,000 and the installation costs are $12,000. The estimated energy cost to operate the signals for the first year is $1,000. The energy cost is expected to increase uniformly each year by $15 of the first year's energy cost. Assume an interest rate of 8%. What is the EUAC for the operating budget? Salvage value at the end of the ten-year period is negligible.
Explanation / Answer
PW for the operating budget = 35000+ 12000+1000/(1.08) +(1000+15)/(1.08)^2+----+(1000+15*9)/(1.08)^10
=$54,099.73
so PW =$54,099.73
EUAC =54,099.73(A/P,8%,5)
or it can be find in EXCEL by =PMT(0.08,5,54099.73,0)
from this we get EUAC =$13,549.63
ans:$13,549.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.