Calculate the after tax revenue or after tax cost for each of the preceding Tran
ID: 2507940 • Letter: C
Question
Calculate the after tax revenue or after tax cost for each of the preceding Transactions. Impact of Income Taxes Barnett Corporation anticipates net operating income (before tax) of $1.200.000 this year. The company is considering signing an equipment lease that would result in a $175,000 deductible expense this year The company's tax rate is 35 percent Required What are the tax expense and net income after taxes for the anticipated net income without the lease of the equipment? What are the tax expense and net income after taxes if the equipment n leased?Explanation / Answer
A.
Anticipated Net Income Without the lease of the equipment
Tax Expenses = 1,200,000*35% = 420000
Net Income after taxes = 1,200,000 - 420000 = 780,000
B.
If the equipment is leased
Tax Expenses = (1,200,000-175000)*35% = 358,750
Net Income after taxes = 1,200,000 -175000- 358750 = 666,250
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.