An electric cannon, such as shown in (Figure 1) , consists of a 10-kg metal ball
ID: 250871 • Letter: A
Question
An electric cannon, such as shown in (Figure 1) , consists of a 10-kg metal ball with charge 1.6×104 Ccompressed into a plastic barrel so that it is 0.10 m from an equally charged object at the closed end of the barrel. The barrel is oriented at 37 with respect to the horizontal. When the ball is released, it shoots 3.0 malong the barrel from its starting position because of the repulsive force between the two charged objects.
Part A
What quantities can be determined using this information?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the change in gravitational potential energy.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Find the change in electric potential energy.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part D
Find the final speed of the charge as it leaves the barrel.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
the change in electric potential energy the change in gravitational potential energy size of metal ball the final speed of the charge as it leaves the barrelExplanation / Answer
Here ,
mass of ball , m = 10 Kg
charge , q = 1.6 *10^-4 C
theta = 37 degree
part a)
the quantities that can determined
the change in electric potential energy
the change in gravitational potential energy
the final speed of the charge as it leaves the barrel
part b)
change in gravitational potential energy = m * g * sin(theta) * (L)
change in gravitational potential energy = 10 * 9.8 * sin(37) * 3
change in gravitational potential energy = 177 J
the change in gravitational potential energy is 177 J
part c)
change in electric potential energy = k * q * q * (1/d2 - 1/d1)
change in electric potential energy = 9*10^9 * 1.6 *10^-4 * 1.6 *10^-4 *(1/3.1 - 1/.1)
change in electric potential energy = -2229.7 J
the change in electric potential energy is -2229.7 J
part d)
let the final speed is v
using conservation of energy
0.5 * 10 * v^2 + 177 - 2229 = 0
solving for v
v = 20.3 m/s
the speed of the charge is 20.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.