An elevator moves downward in a tall building at a constant speed of 6.05 m/s. E
ID: 250921 • Letter: A
Question
An elevator moves downward in a tall building at a constant speed of 6.05 m/s. Exactly 5.58 s after the top of the elevator car passes a bolt loosely attached to the wall of the elevator shaft, the bolt falls from rest.
a) At what time does the bolt hit the top of the still-descending elevator? (Assume the bolt is dropped at t=0 s)
___________ s
b) Estimate the highest floor from which the bolt can fall if the elevator reaches the ground floor before the bolt hits the top of the elevator. (Assume 1 floor = 3m.)
____________
Explanation / Answer
a) distance covered by top of elevator in 5.85s (before reaching the bolt) is
d1 = (speed)*(time) = (6.05)*(5.85) = 35.39 m
After 5.85s, top of elevator passes the bolt. Let d2 be the distance travelled by the top of the elevator after passing the bolt and t be the time taken to cover distance d2.
d2 = (speed)*(time) = (6.05)*t m
Total distance travelled by top of elevator is (that is from t=0 s)
d_{e} = d1 + d2 = 35.39 + (6.05*t) ------------------(1)
Now, distance travelled by bolt is (that is falls down)
d_{b} = ut+(1/2)gt^2
d_{b} = (1/2)(9.8)t^2 = (4.9)t^2 ----------------(2)
here, initial velocity of bolt is zero, g is acceleration due to gravity = 9.8 m/s^2
Equating eq:(1)&(2) we get
35.39 + (6.05*t) = (4.9)t^2
(4.9)t^2 - (6.05)t - 35.39 = 0
On solving the quadratic equation. the roots we get are
t = 3.37 or -2.14 .
Since t is always positive. Therefore, time taken by the bolt to hit top of still-descending elevator is
t = 3.37s
b) total distanc travelled by elevator is (from eq.1)
d_{e} = 35.39 + (6.05*t) = 35.39 + 6.05*(3.37) = 55.78 m
given, 1 floor is 3m. Therfore, no. of floors is
55.78/3 = 18.59333 = 18th floor
The highest floor is 18th floor..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.