Gilder Corporation makes a product with the following standard costs Direct mate
ID: 2511238 • Letter: G
Question
Gilder Corporation makes a product with the following standard costs Direct materials Direct labor Variable overhend 6.90 grams 0.15 hours 015 hour 13.00 per grom $1900 per hour $ 600 per hour $8970 $2.85 $0.90 The company reported the following results concerning this product in June Originally budgeted output Actual output Raw materials used in production Purchoses of raw materials Actual direct lebor-hours Actual cost of raw meterials purchases Actual direct labor cost Actual variable overhead cost 3.900 units 4140 units 26,368 grams 29,768 grams 550 hours $375.080 $10.010 $2.074 The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases varlance is computed when the matenials The labor rate varlance for June iS purchases varlance is computed when the materials are purchased O $468 O $440F O $440 U O $468 UExplanation / Answer
Calculation of labor rate variance: Standard rate= $19 per hours Actual rate=10010/550=$18.20 per hour Actual hours=550 Labor rate variance= (Standard rate-actual rate)*actual hours =(19-18.20)*550= 0.80*550=440 So correct answer is $440 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.