Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Do not copy answers from elsewhere on Chegg as they are often incorrect for this

ID: 2512067 • Letter: D

Question

Do not copy answers from elsewhere on Chegg as they are often incorrect for this question and its variants. Solve it yourself. Will rate for a correct answer within 16 hours of posting.

Liu Industrial Machines issued 144,000 zero coupon bonds five years ago The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.4 percent Interest rates have recently increased and the bonds now have a yield to maturity of 8.5 percent. If the company has a $45.9 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Weight of debt

Explanation / Answer

Value of bond = 1000 / (1+8.5%)^25 = 130.09

Value = 130.09 * 144000 = 18.73 Million

Total value of capital = 18.73 + 45.90 = 64.63 Million

Weight of debt = 18.73 / 64.63 * 100 = 28.98 or 29%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote