Lou Barlow, a divisional manager for Sage Company, has an opportunity to manufac
ID: 2512229 • Letter: L
Question
Lou Barlow, a divisional manager for Sage Company, has an opportunity to manufacture and sell one of two new products for a five-year period. His annual pay raises are determined by his division's return on investment (ROI), which has exceeded 22% each of the last three years. He has computed the cost and revenue estimates for each product as follows: Product A Product B Initial investment: Cost of equipment (zero salvage value) $380,0ee $575,ee0 Annual revenues and costs: Sales revenues Variable expenses Depreciation expense Fixed out-of-pocket operating costs 89,00 70,e00 $410,000 $490,eee $186,00e $218,e00 $ 76,000 $115,0e0Explanation / Answer
Answer:
Step 1: In order to compute the payback period of the equipment, we need to workout the net annual cash inflow by deducting the total of cash outflow from the total of cash inflow associated with the equipment.
Computation of net annual cash inflow:
Project A = 410000 – (186000+89000)
= $135000
Project B = 490000 – (218000 +70000)
= $202000
Investment Amount
Project A = $380000
Project B = $575000
Pay Back period = Initial Investment / net annual cash flow
Pay Back period, Project A = 380000 / 135000 = 2.81 years (approx.)
Pay Back Period, Project B = 575000 / 202000 = 2.85 years (approx.)
Note: Depreciation is a non-cash expense and has therefore been ignored while calculating the payback period of the project.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.