Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2513759 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017. HUDSON co. Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2017 Sales (11,500 units at $225 each) Variable costs (11,500 units at $180 each) Contribution margin Fixed costs Pretax income $2,587,500 2,070,000 517,500 360,000 $157,500 . Compute Hudson Co's break-even point in units and. . Compute Hudson Co.'s break-even point in sales dollars. 1. Break-even point 2. Break-even point unitsExplanation / Answer
BREAK-EVEN POINT (in unit) = 8,000 UNITS
BREAK-EVEN POINT IN SALES DOLLARS = $ 1,800,000
Working notes:
Break-even point in units = Fixed cost / Contribution per unit
Fixed cost = $360,000
Contribution per unit = Sales per unit-Variable cost per unit
= $ 225- $180
= $45
$ 360,000 / $ 45 = 8,000 units
Break-even point in sales dollars = BEP units sales* Sales per unit
= 8,000 units * $225
= $ 1,800,000
PROOF:
Sales = 8,000* $ 225 = $ 1,800,000
Variable cost = 8,000 *$ 180 =1,440,000
Contribution margin = $ 360,000
Fixed cost = $ 360,000
Profit / Loss = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.