A block of weight w = 40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes
ID: 251475 • Letter: A
Question
A block of weight w = 40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle Theta = 20.0 degree with respect to the horizontal, as shown in the figure. A force of magnitude F = 13.7 N, applied parallel to The block moves up an incline with constant speed. What is the total work done W_total done on the block by all forces as the block moves a distance L = 5 00 m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest. What is W_E, the work done on the block by the force of gravity W as the block moves a distance L = 5 00 m up the incline?Explanation / Answer
a) When the block is moving at a constant speed, there is no change in kinetic energy.
i.e KEfinal-KEinitial=0
so the net work should be zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.