A block of massm=8.00{ kg}is attached to the end of an ideal spring. Due to the
ID: 2107242 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
k*0.09 = 8*9.8 =>k = 871.11 N/m w = sqrt(k/m) =10.43 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.