Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 251491 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown.
The charges of each marble are q1 = 6.30 µC, q2 = 1.28 µC, and q3 = 2.29 µC.
Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble q2, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r' = 1.00 cm to the left of the center marble.
http://www.webassign.net/webassignalgphys1/18-p-028.gif
a) magnitude of electric field _________________ N/C
b) Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of
3.87 µC, calculate magnitude and direction of the force on it.
magnitude of electric force ______________ N
Explanation / Answer
As we know that:
E = kQ / d²
At the point in question, the field due to q1 is positive (to the right), due to q2 is negative (to the left) and due to q3 is positive (to the right).
Then
E = 8.99e9N·m²/C² * (6.30/(0.02m)² - 1.28/(0.01m)² + 2.29/(0.03m)²) * 1e-6C
(a) E = 4.94e7 N/C
(b) For another marble:
F = q*E = 3.87e-6C * 4.94e7N/C = 191.18 N
and the direction is "to the right."
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.