QUESTION 3 Incorrect Mark 0.00 out of 5.00P Flag question Profitability Analysis
ID: 2516311 • Letter: Q
Question
QUESTION 3 Incorrect Mark 0.00 out of 5.00P Flag question Profitability Analysis Shannon Enterprises reports the following information on its year-end income statement: Net Sales 180,000 Operating Expenses $40,000 Cost of Goods Sold 110,000 Other Income 25,000 Required Calculate Shannon's gross profit percentage and return on sales ratio. (Round answer to one decimal place.) Gross profit percentage- Return on sales ratio- Check You have correctly selected O Macks for this submission:0.00/5.00 Previous oageExplanation / Answer
Gross Profit = Net Sales - Cost of Goods Sold
= $180000 - $110000
= $70000
Gross Profit in % = Gross Profit / Net Sales
= $70000 / $180000
= 0.3889 or 38.89%
Operating Profit = Gross Profit + Other Income - Operating Expenses
= $70000 + $25000 - $40000
= $55000
Return on Sales = Operating Profit / Net Sales
= $55000 / $180000
= 0.3056 or 30.56%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.