Adger Corporation is a service company that measures its output based on the num
ID: 2517249 • Letter: A
Question
Adger Corporation is a service company that measures its output based on the number of customers served The company provided the following fixed and variable cost estimates that it uses for budgeting purposes and the actual results for May as shown below: Fixed Element Variable Element Actual per Customer Served 5,800 1,200 $570 Total for May $ 184,000 105,300 $ 16,500 $ 41,600 per Month Revenue Employee salaries and wages 65, 000 Travel expenses Other expenses $44,000 When preparing its planning budget the company estimated that it would serve 30 customers per month; however, during May the company actually served 35 customers. Required: 1. What amount of revenue would be included in Adger's flexible budget for May? unt of revenue included in the flexible budgetExplanation / Answer
1) Revenue in flexible budget = (35*5800) = 203000
2) Employee salary and wages in flexible budget = (35*1200+65000) = 107000
3) Travel expense in flexible budget = (35*570) =19950
4) Other expense in flexible budget = 44000
5) Net operating income in flexible budget = 32050
Note : Please post rest question individually for answer as group of 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.