The Main Company reported financial income before taxes of $4,000,000. Consider
ID: 2518056 • Letter: T
Question
The Main Company reported financial income before taxes of $4,000,000. Consider the following additional information: Depreciation Method used for financial accounting = straightline (total amount for current year was $150,000. Method used for IRS was resulted in $200,000 deduction. Municipal bond interest earned during the current year was $80,000. Income tax carryforward benefit from previous year NOL equals $50,000 Warranty expense for financial statement was $120,000 of which 1/3 was actually paid during the current year. The company was assessed a late filing penalty for filing last year’s taxes late. The amount was $10,000. Make the entry for the current year’s taxes. You MUST show all calculations. Make only one compound entry and it must be in good form.
Explanation / Answer
Income before taxes = 4000000
Add Depreciation disallowed = (200000-150000) = 50000
Add Warranty expenses not paid = 120000/3*2 = 80000
Add Penalty Disallowed = 10000
Less Municipal Bond interest (not taxable) = 80000
Less carry forward deduction = 50000
Taxable income = 4010000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.