You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you
ID: 251847 • Letter: Y
Question
You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you released it 2.12 s later. Assume air resistance is negligible.
(a) What is the acceleration of the ball while it is moving upward?
(b) What is the acceleration of the ball while it is moving downward?
(c) What is the acceleration of the ball while it is at its maximum height?
(d) What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height?
(e) What is the initial velocity of the ball?
(f) What is the maximum height that the ball reaches?
m
Explanation / Answer
(a) acceleration of the ball while it is moving upwards = 9.8 m/sec2 directed downwards
(b) acceleration of the ball while it is moving downwards = 9.8 m/sec2 directed downwards
(c) acceleration of the ball while it is at its maximum height = 9.8 m/sec2 directed downwards
(d) velocity of the ball when it reaches its maximum height = 0 m/sec
(e) initial velocity of the ball = g*t
= 9.8 * 2.12/2
= 10.38 m/sec directed upwards
(f) maximum height that the ball reaches =ut -1/2*g*t2
= 10.38*1.06 - 0.5*9.8*1.06*1.06
= 11.0028 -5.505
= 5.497 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.