A parallel-plate capacitor with plate area A = 5.5 m2 and plate separation d = 3
ID: 251924 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with plate area A = 5.5 m2 and plate separation d = 3.0 mm is connected to a 35-V battery (refer to (Figure 1) ). Determine the energy stored in the capacitor. With the capacitor still connected to the battery, a slab of plastic with dielectric strength K = 3.2 is placed between the plates of the capacitor, so that the gap is completely filled with the dielectric (refer to (Figure 2) ). What are the new value of electric field in the capacitor? What are the new value of the capacitance?What are the new value the energy stored in the capacitor?
Explanation / Answer
Capacitance C = eoA/d
= 8.85*10^-12 *5.5/3mm
= 16.225 nF
Charge Q = CV
Q = 16.225 nF * 35V
Q = 5.679*10^-7 C or 0.568 uC
1. Energy stored U = 0.5 cv^2
U = 0.5 * 16.225 *10^-9 *35*35
U = 9.938 *10^-6 Joules
2. EFnew= Eo
Since the battery is still connected, V=35V
E=dV/dN=(35/3*10-3m)= 1.166*10^4 V/m
3. Cnew = Kco
Cnew = 3.2* 16.225 nF
Cnew = 51.92 nF
4. charge new = CV
= 51.92 * 35
= 1.817 *10^-6 C or 1.817 uC
5. PE new = 0.5 cv^2 = 0.5 * 51.92nF * 35*35
PEnew = 3.18*10-5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.