The Puyer Corporation mekes and sells only one product called a Deb. The company
ID: 2520234 • Letter: T
Question
The Puyer Corporation mekes and sells only one product called a Deb. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budgtfor next year. The following budget data are avallable: Variable Cost Monthly Fixed Cost Skipped Pe r Deb Sold $0.90 $1.40 Sales commissions Shipping Advertising Executive salaries Depreciation on office equipment Other $50,000 $0.20 60,000 $20,000 $40,000 All of these expenses (except depreciation) are paid in cash in the month they are incurred. If the budgeted cash disbursements for selling and administrative expenses for April total $195,500, then how many Debs does the company plan to sell in April? Multiple Choice 14,400 units 8,000 units 10,200 units 18,200 unitsExplanation / Answer
calculate plant to unit sell :
Cash disbursement for april = 195500
Variable selling and administrative cost per unit sell = 2.5 per unit
Fixed selling and administrative expense other than depreciation = 150000
195500 = 150000+2.5X
45500 = 2.5X
X( unit sell) = 18200 units
so answer is d) 18200 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.