Speedy Delivery Company purchases a delivery van for $35,200. Speedy estimates t
ID: 2521064 • Letter: S
Question
Speedy Delivery Company purchases a delivery van for $35,200. Speedy estimates that at the end of its four-year service life, the van will be worth $6,000. During the four-year period, the company expects to drive the van 182,500 miles.
Actual miles driven each year were 48,000 miles in year 1 and 54,000 miles in year 2.
Required:
Calculate annual depreciation for the first two years of the van using each of the following methods. (Do not round your intermediate calculations.)
1. Straight-line.
year Annual Depreciation
1
2
2. Double-declining-balance.
year Annual Depreciation
1
2
3. Activity-based.
year Annual Depreciation
1
2
Explanation / Answer
First two year dep :
Straight line = (35200-6000/4) = 7300 per year
2) Double decline :
Straight line rate = 100/4 = 25%
Double decline rate = 25*2 = 50%
3) Activity based :
Dep per mile = (35200-6000/182500) = 0.16 per mile
Year Annual depreciation 1 7300 2 7300Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.