Speedy Delivery Company purchases a delivery van for $33,600. Speedy estimates t
ID: 2545422 • Letter: S
Question
Speedy Delivery Company purchases a delivery van for $33,600. Speedy estimates that at the end of its four-year service life, the van will be worth $5,200. During the four-year period, the company expects to drive the van 177,500 miles. Actual miles driven each year were 46,000 miles in year 1 and 51,000 miles in year 2 Required your intermediate calculations.) 1. Straight-line. Calculate annual depreciation for the first two years of the van using each of the following methods. (Do not round Annual Depreciation Year 2. Double-declining-balance. Annual Year Depreciation 3. Activity-based. Annual YearDepreciationExplanation / Answer
1. Straight-line
Annual depreciation = ($33,600 - $5,200) / 4 = $7,100
Year 1 = $7,100
Year 2 = $7,100
2. Double-declining-balance
Depreciation rate = (1 / 4) × 2 = 0.50 or 50%
Year 1 = $33,600 × 50% = $16,800
Year 2 = ($33,600 - $16,800) × 50% = $8,400
3. Activity-based
Depreciation per mile = ($33,600 - $5,200) / 177,500 = $0.16 per mile
Year 1 = 46,000 × $0.16 = $7,360
Year 2 = 51,000 × $0.16 = $8,160
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.