A consulting company is interested in buying a new complete computer system with
ID: 2523806 • Letter: A
Question
A consulting company is interested in buying a new complete computer system with printers, plotters, and servers. The Purchased price is $1,200,000 and a life span that minimizes the Equivalent Uniform Annual Cost. The Salvage Price of the complete computer system is $300,415
The Revenue/saving and cost information
Problem :
Determine the book value of the computer system after 3 years considering the following strategies/purposes:
A) Appraise the computer system by the current owner (seller)
B) Appraise the computer system by a buyer
C) File a tax return for the year 2016
Year Monthly Saving/Revenue Total Monthly Cost 2013 $93,200 $74,100 2014 $94,000 $74,000 2015 $93,000 $74,200Explanation / Answer
A. Depreciation each year will be:- 1200000/6 = 200000
Depreciation for 3 years will be 200000*3 = 600000
Book value will be 1200000-600000 = 600000
B. Depreciation each year will be = (1200000-300415)/6 = 149930
Depreciation for 3 years = 449792
Book Value = 1200000-449792 = 750207
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.