Compute the budgeted cash disbursements during June. Mast Corporation seeks your
ID: 2523998 • Letter: C
Question
Compute the budgeted cash disbursements during June. Mast Corporation seeks your assistance in developing cash and other budget information for May, June and July. At April 30, the company had cash of $11,000, accounts receivable of $893,000, inventories of $130,800, and accounts payable of $42,628. The budget is to be based on the following assumptions. . Each month's sales are billed on the last day of the month. . Customers are allowed a 2 percent discount if payment is made within 10 days after the billing date. Receivables are recorded in the accounts at their gross amounts (not net of discounts). . The bilings are collected as follows: 70 percent within the discount p the month, and 12 percent by the end of the following month. Three percent is uncollectible. Purchase data are as follows. . Of all purchases of merchandise and selling, general, and administrative expenses, 55 percent is Phe inume of tn ts in eah mnth eding oenty eas 420 percent of the next month's units . The number of units in each month's ending inventory equals 120 percent of the next month's units of sales . The cost of each unit of inventory is $10. . Selling. general, and administrative expenses, of which $4,000 is depreclation, equal 20 percent of the current month's sales . Actual and projected sales follow: Dollars Units $162,000 10,800 211,500 14,100 163,500 10,900 201,000 13,400 195 000 13,000 16,000 13,200 March April May June July AugustExplanation / Answer
Mast Corporation
Computation of budgeted cash disbursements during June:
Computation of budgeted cash disbursements during June:
Payment for June Purchases
$71,060
Payment for May purchases
$62,550
Payment for June Expenses
$19,910
Payment for May Expenses
$12,915
Cash disbursements during June
$166,435
June Purchases –
Sales + ending inventory – beginning inventory
June Sales = 13,400 units
Ending inventory = 120% of next month’s units of sales = 120% of 13,000 = 15,600 units
Beginning inventory = 120% of 13,400 units = 16,080
Hence, June purchases = 13,400 + 15,600 – 16,080 = 12,920 units
Budgeted purchases in June at $10 per unit = 12,920 x $10 = $129,200
Payment for June Purchases = 55% of $129,200 = $71,060
May Purchases –
Sales + ending inventory – beginning inventory
Sales = 10,900 units in May
Ending inventory = 120% of next month’s units of sales = 120% of 13,400 = 16,080 units
Beginning inventory = 120% of 10,900 units = 13,080 units
Hence May Purchases = 10,900 + 16,080 – 13,080 = 13,900 units
Budgeted purchases at $10 per unit = 13,900 x $10 = $139,000
Payment for May purchases in June = 45% of 139,000 = $62,550
Payment for June expenses –
Selling, general and administrative expenses (including dep) for June = 20% of June Sales
June sales = $201,000
20% of 201,000 = $40,200
Less: depreciation (non-cash expense) $4,000
Payment for June Expenses = $36,200 x55% = $19,910
Payment for May Expenses –
Selling, general and administrative expenses (including dep) for May = 20% of May Sales
May sales = $163,500
20% of $163,500 = $32,700
Less: non-cash expense, depreciation $4,000
Cash expenses in May = $28,700
Payment for May expenses in June =45% of 28,700 = $12,915
Computation of budgeted cash disbursements during June:
Payment for June Purchases
$71,060
Payment for May purchases
$62,550
Payment for June Expenses
$19,910
Payment for May Expenses
$12,915
Cash disbursements during June
$166,435
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.