A divisional manager receives a bonus of $25,000 based on the residual income fr
ID: 2524669 • Letter: A
Question
A divisional manager receives a bonus of $25,000 based on the residual income from the division.During the current year, the division reported revenues of $2,500,000, variable expenses of $950,000 and fixed expenses of $750,000. The division had $3,000,000 in average operating assets. The minimum required rate of return for the division was 20%. What was the percentage of the manager’s bonus?
As described on the first line. The percentage of the managers bonus is based off of residual income. Please show work.
Explanation / Answer
Residual income = Net income - ( average operating assets * minimum rate of return) Net income = Revenues - Expenses Hence Net income = $25,00,000 - $9,50,000 = $15,50,000 Residual income =$1550,000 - (3,000,000 @20%) = 15,50,000 - $600,000=$950000 Manager Bonus =X % of Residual Income $25000=X% x $950000 X%==$25000/$950000=0.026 or 2.63%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.