The restaurant at the Hotel Galaxy offers two choices for breakfast: an all-you-
ID: 2524738 • Letter: T
Question
The restaurant at the Hotel Galaxy offers two choices for breakfast: an all-you-can-eat buffet and an a la carte option, where diners can order from the menu. The buffet option has a budgeted meal price of $45. The a la carte option has a budgeted average price of $34 for a meal. The restaurant manager expects that 40 percent of its diners will order the buffet option. The buffet option has a budgeted variable cost of $25 and the a la carte option averages $18 per meal in budgeted variable cost. The manager estimates that 2,000 people will order a meal in any month.
For July, the restaurant served a total of 1,800 meals, including 600 buffet options. Total revenues were $27,600 for buffet meals and $42,000 for the a la carte meals.
Required:
a. Compute the activity variance for the restaurant for July. (Do not round intermediate calculations. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option.)
b. Compute the mix and quantity variances for July. (Do not round intermediate calculations. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option.)
Explanation / Answer
Basic Calculation:
Particulars
Budgeted Price (BP)
$
Budgeted Quantity (BQ)
Actual Quantity (AQ)
Budgeted Sales (BP*BQ)
Standard sales (BP*AQ)
Revised Actual Quantity (RAQ)*
Revised Actual sales (BP*RAQ)
Buffet
45
800
600
36000
27000
720
32400
A la carte
34
1200
1200
40800
40800
1080
36720
2000
1800
1800
* RAQ=Budgeted proportion of actual sales
RAQ of Buffet= 1800*800/2000 =720
RAQ of a la carte=1800*1200/2000=1080
Computation of variances
Statement showing variances ($)
Sales Activity variance = Standard sales-Budgeted sales
=40800-40800
=0
Sales Mix Variance=standard sales-Revised standard sales
=27000-32400
=5400 (U)
=40800-36720
=4080 (F)
Sales Quantity variance= Revised standard sales-Budgeted sales
=32400-36000
=3600 (U)
=36720-40800
=4080 (U)
Particulars
Budgeted Price (BP)
$
Budgeted Quantity (BQ)
Actual Quantity (AQ)
Budgeted Sales (BP*BQ)
Standard sales (BP*AQ)
Revised Actual Quantity (RAQ)*
Revised Actual sales (BP*RAQ)
Buffet
45
800
600
36000
27000
720
32400
A la carte
34
1200
1200
40800
40800
1080
36720
2000
1800
1800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.