Consider the following information: Calculate the expected return for Stock A. (
ID: 2524771 • Letter: C
Question
Consider the following information:
Calculate the expected return for Stock A. (Do not round your intermediate calculations.)
8.80%
8.85%
10.49%
11.03%
7.90%
Calculate the expected return for Stock B. (Do not round your intermediate calculations.)
10.80%
8.67%
12.34%
10.26%
11.23%
Calculate the standard deviation for Stock A. (Do not round your intermediate calculations.)
3.92%
2.77%
4.12%
3.72%
4.08%
Calculate the standard deviation for Stock B. (Do not round your intermediate calculations.)
16.90%
11.95%
18.75%
16.06%
17.58%
Consider the following information:
Explanation / Answer
(a)Expected return for Stock A = 8.80%
= (4x0.20) + (8x0.60) + (16x0.20)
= 8.80%
(b)Expected return for Stock B = 10.80%
= (-20x0.20) + (14x0.60) + (32x0.20)
= 10.80%
(c)Standard deviation for Stock A = 3.92%
= Square root of [ {(4-8.80)2 x 0.20} + {(8-8.80) 2 x 0.60} + {(16-8.80) 2 x 0.20}]
= Square root of [15.36}
= 3.92%
(d)Standard deviation for Stock B = 16.90%
= Square root of [ {(-20-10.80)2 x 0.20} + {(14-10.80) 2 x 0.60} + {(32-10.80) 2 x 0.20}]
= Square root of [285.76}
= 16.90%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.