16. Use this information for Kellman Company to answer the question that follow.
ID: 2526092 • Letter: 1
Question
16.
Use this information for Kellman Company to answer the question that follow.
The balance sheets at the end of each of the first two years of operations indicate the following:
Using the balance sheets for Kellman Company, if net income is $250,000 and interest expense is $30,000 for Year 2, what are the earnings per share on common stock for Year 2?
Explanation / Answer
Annual preferred dividends = 100000*9% = $9000 Earnings per share on common stock =(250000-9000)/60000= $4.02 (rounded off)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.