Suds & Cuts is a local pet grooming shop owned by Collin Bark. Collin has prepar
ID: 2526347 • Letter: S
Question
Suds & Cuts is a local pet grooming shop owned by Collin Bark. Collin has prepared the following standard cost card for each dog bath given:
During the month of July, Collin’s employees gave 360 baths. The actual results were 730 ounces of shampoo used (cost of $131.40), 6,600 gallons of water used (cost of $528), and labor costs for 300 hours (cost of $3,480).
Required:
1. Calculate Suds & Cuts direct materials variances for both shampoo and water for the month of July. (Round your answers to 2 decimal places. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable.)
2. Calculate Suds & Cuts direct labor variances for the month of July. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable. Round your answers to nearest dollar amount.)
Standard Quantity Standard Rate Unit Cost Standard S 0.18 Shamp00 WWaicor Direct labor 1.8 oz. S 0.10 per oz 16 gal. $ 0.05 per gal 1.1 hr. $10.00 per hr 0.80 11.00Explanation / Answer
Solution 1:
Shampoo:
Standard quantity for actual production = 360 * 1.80 = 648 ounce
Standard price of shampoo = $0.10 per ounce
Actual quantity of material consumed = 730 ounce
Actual price of material = $131.40 / 730 = $0.18 per ounce
Material price variance = (SP - AP) * AQ = ($0.10 - $0.18) * 730 = $58.40 U
Material quantity variance = (SQ - AQ) * SR = (648 - 730) * $0.10 = $8.20 U
Water:
Standard quantity for actual production = 360 * 16 = 5760 gallon
Standard price of water = $0.05 per gallon
Actual quantity of material consumed = 6600 gallon
Actual price of material = $528 / 6600 = $0.08 per gallon
Material price variance = (SP - AP) * AQ = ($0.05 - $0.08) * 6600 = $198 U
Material quantity variance = (SQ - AQ) * SR = (5760 - 6600) * $0.05 = $42 U
Solution 2:
Standard hours of labor = 360 *1.10 = 396 hours
Standard rate of direct labor = $10 per hour
Actual hours of direct labor = 300 hours
Acutal rate of labor = $3,480 / 300 = $11.60 per hour
Direct labor rate variance = (SR - AR) * AH = ($10 - $11.60) * 300 = $480 U
Direct labor efficiency variance = (SH - AH) * SR = (396 - 300) * $10 = $960 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.