Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2526840 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,900 helmets, using 2,886 kilograms of plastic. The plastic cost the company $21,934.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.67 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram.
Required: 1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,900 helmets? 2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,900 helmets? 3. What is the materials spending variance? 4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
1. Standard quantity of kilograms allowed =
2. standard cost allowed for actual output =
3. materials spending variance = .... and favorable or unfavorable
4. materials price variance = ... and favorable or unfavorable
5. Materials quantity variance = ... and favorable or unfavorable
Explanation / Answer
1 Standard quantity of kilograms allowed=3900*0.67= 2613 2 Standard cost allowed for actual output = 2613*8= $20904 3 Materials spending variance = 21934-20904= $1030 U 4 Materials price variance=21934-(2886*8)= $1154 Materials quantity variance = 8*(2886-2613)= $2184 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.