Gibson Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are now
ID: 2527588 • Letter: G
Question
Gibson Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are now $380,000, and the amount of total operating assets is $400,000. Required a. If expenses are reduced by $35,600 and sales remain unchanged, what return on investment will result? (Round your answer to2 decimal places. (i.e., .2345 should be entered as 23.45)) b. If both sales and expenses cannot be changed, what change in the amount of operating assets is required to achieve the same result? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole dollar amount.) a. Retum on investment 1% b. Operating assets must byExplanation / Answer
a) Return on investment = Income from operation*100/average assets
= (40000+35600)*100/400000
Return on investment = 18.9%
b) Calculate assets :
18.9 = 40000*100/X
X(operating assets) = 211640
Operating assets must reduce by (400000-211640) = -188360
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.