Gibson Co. has a current period cash flow of $4 million and pay no dividends. Th
ID: 2758137 • Letter: G
Question
Gibson Co. has a current period cash flow of $4 million and pay no dividends. The PV of the company’s future cash flow is $36 million. The company is entirely financed with equity and has 100,000 shares outstanding. Assume the dividend tax rate is zero. 1. What is the share price of Gibson’s stock? 2. Suppose Gibson announces its plan to pay out 40% of its current cash flow as cash dividends to its shareholders. How can Je Miller, who owns 1000 shares of Gibson stock, gets a dividend per share of $4? If so, how many shares does he own?
Explanation / Answer
1)Share price of gibson stock=(current+PV of future cash flow)/shares outstanding
=(4+36)/100,000=40*10^6/10^5=$400
2)
Dividends that he gets =( 4mn*.4*1000)/100,000=$16,000
Expected share price after dividend = ((16000*1000)+36mn))/100,000=$520
Number of shares that Jeff needs to buy = (16000/520)=31 shares
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.