Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My portions are 21-9, c and Exercise 21-12 part 1. Exercise 21-9 Blanchard Compa

ID: 2529444 • Letter: M

Question

My portions are 21-9, c and Exercise 21-12 part 1.

Exercise 21-9

Blanchard Company manufactures a single product that sells for $180 per unit and whose total variable costs are $135 per unit. The company's annual fixed costs are $562,500. Use this information to compute the company's (a) contribution margin, (b) contribution margin ratio, (c) break-even point in units, and (d) break-even point in dollars of sales.

Exercise 21-11

Blanchard Company manufactures a single product that sells for $180 per unit and whose total variable costs are $135 per unit. The company's annual fixed costs are $562,500.

Prepare a contribution margin income statement for Blanchard Company showing sales, variable costs, and fixed costs at the break-even point.

If the company's fixed costs increase by $135,000, what amount of sales (in dollars) is needed to break even? Explain.

Exercise 21-12

Blanchard Company manufactures a single product that sells for $180 per unit and whose total variable costs are $135 per unit. The company's annual fixed costs are $562,500. Management targets an annual pretax income of $1,012,500. Assume that fixed costs remain at $562,500. Compute the (1) unit sales to earn the target income and (2) dollar sales to earn the target income.

Explanation / Answer

Exercise 21-9

(a) contribution margin: Sales - VC = 180 - 135 = $45

(b) contribution margin ratio: contribution margin per unit / Sales per unit = 45 / 180 = 25.0%

(c) break-even point in units: Fixed cost/ contribution margin per unit = 562,500 / 45 = 12,500

(d) break-even point in dollars of sales: Fixed cost/ contribution margin ratio = 562,500 / 25% = 2,250,000

Exercise 21-12

(a) Units to achieve target: Fixed costs plus pretax income / Contribution margin per unit = 1,575,000 / 45 = 35,000 units

(b) Dollars to achieve target = Fixed costs plus pretax income / Contribution margin ratio = 1,575,000 / 25% = $6,300,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote