Chicken Nuggets, LLC, provides chicken nuggets to fast food restaurants. The sta
ID: 2529860 • Letter: C
Question
Chicken Nuggets, LLC, provides chicken nuggets to fast food restaurants. The standard cost card for chicken nuggets indicates each nugget takes two ounces of chicken meat at $0.03 per ounce, 30 seconds of direct labor at $12.00 per hour, and 30 seconds of overhead at $6.00 per hour, for a total standard cost of $0.21 per nugget. Current production cost for 200,000 nuggets show material cost of $11,024 for 440,960 ounces of chicken at $0.025 per ounce; $19,380 for 1,675 hours of direct labor at $11.57 per hour; and $10,050 of overhead applied for 1,675 hours at $6.00 per hour. Legend: U = Unfavorable F = Favorable (Include U or F, after the amount)
(10) The direct material quantity (usage) variance is calculated to be ________?
(10) The direct labor efficiency variance is calculated to be ________?
(10) The direct labor rate variance is calculated to be ________?
Explanation / Answer
Direct Material Usage Variance
Actual usage = 440960 onces/2 (since 1 nugget = 2 ounces)
= 220,480
Standard usage = 200,000
Standard cost per unit = 0.06 (given)
= (Actual usage - Standard usage) x Standard cost per unit
= (220480 - 200000) x 0.06
= 12288 Unfavourable (since the DMV is higher than the standard cost of material i.e. $11024)
Direct labour efficiency variance
= (Actual Hour x Standard rate) - (Standard hour x Standard rate)
= (1667x12) - (1675x12)
=20004 - 20100
= 96 Favourable (since actual hours is lower than the standard hours)
Direct Labour rate Variance
= (Standard rate - Actual rate) x Actual Hour
= (12-11.57) x 1675
= 720.25 Favourable ( since actual rate is lower than the standard rate)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.