Callis Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has p
ID: 2530305 • Letter: C
Question
Callis Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $209.90 per unit.
The best estimate of the total monthly fixed cost is:
$1,364,900
$345,700
$1,410,860
$1,558,340
Callis Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $209.90 per unit.
Explanation / Answer
Variable cost per unit and Total Fixed Cost do not change with change in units.
cost of sales ia a variable cost since cost per unit=[(744800/9800)=$76 per unit ] does not change with change in units.
For Selling and administrative costs;
Variable cost per unit=[Total cost at highest level-Total cost at lowest level]/(Highest level-Lowest level)
=(672180-620100)/(11660-9800)=$28 per unit
Hence Total fixed cost=672180-(28*11660)
which is equal to
=$345,700.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.