Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to
ID: 2531390 • Letter: C
Question
Callaghan Company is considering investing in two new vans that are expected to generate combined cash inflows of $28,000 per year. The vans' combined purchase price is $91,000. The expected life and salvage value of each are four years and $21,000, respectively. Callaghan has an average cost of capital of 7 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Required Calculate the net present value of the investment opportunity. (Round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.) a. Net present value 35,883.40 b-1. Indicate whether the investment opportunity is expected to earn a return that is above or below the cost of capital. Above Below b-2. Based on your answer in Requirement b-1, should the investment opportunity be accepted. RejectedExplanation / Answer
a.
Cash flows each year = 28,000
Expected life = 4 years
Salvage value = 21,000
Cost of capital = 7%
Initial investment = 91,000
PVAF of 7% for 4 years = 3.387
PVAF of 7% in year 4 = 0.763
Present value of cash inflows = (28,000*3.387) + (21,000*0.763) + (21,000*0.763)
= 94,836 + 16,023 + 16,023
= 126,882
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
= 125,882 - 91,000
= 35,882
b-1
Net present value becomes Zero at the Internal rate of return of the investment opportunity. For Net present value to be Zero, the cost of capital to be more than 7%. So the investment opportunity is expected to earn greater than 7%.
Above
b-2
The investment opportunity has to be accepted as it provides rate of return greater than 7%.
Accepted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.