Call a household prosperous if its income exceeds $300,000. Call the household e
ID: 3129545 • Letter: C
Question
Call a household prosperous if its income exceeds $300,000. Call the household educated if the householder completed college. Select an American household at random, and let A be the event that the selected household is prosperous and B the event that it is educated. According to the Current Population Survey, P(A) = 0.102, P(B) = 0.234, and the probability that a household is both prosperous and educated is P(A and B) = 0.061. What is the probability P(A or B) that the household selected is either prosperous or educated?
Explanation / Answer
If we are not mutually exclusive, we have to take away the probability of both A and B happening. So P(A or B) is P(A) + P(B) - P(A and B)=0.102+0.234-0.061=0.275
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.