Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

California Real Estate, Inc., expects to earn $71.1 million per year in perpetui

ID: 2740644 • Letter: C

Question

California Real Estate, Inc., expects to earn $71.1 million per year in perpetuity if it does not undertake any new projects. The firm has an opportunity to invest $16.1 million today and $5.1 million in one year in real estate. The new investment will generate annual earnings of $11.1 million in perpetuity, beginning two years from today. The firm has 15.1 million shares of common stock outstanding, and the required rate of return on the stock is 12 percent. Land investments are not depreciable. Ignore taxes.

Explanation / Answer

What is the price of the stock if it is not taking any new investment?

a) The value of firm= Price in perpetuity/return on stock

=71.1/12%=$592.5mn

Price per stock=592.5/15.1=39.24

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote