Calibration of a glass electrode gave a reading of 140.1 mV with 0.05 m potassiu
ID: 515248 • Letter: C
Question
Calibration of a glass electrode gave a reading of 140.1 mV with 0.05 m potassium dihydrogen citrate buffer standard (pH = 3.766) and a reading of -176.0 mV with 0.01 m borax buffer standard (pH = 9.139), both measured at 30 degree C. (a) What is the observed slope (mV/pH unit) of the calibration curve? Slope_observed = (b) What is the theoretical slope at 30 degree C? Slope_observed = (c) What is beta, the electromotive efficiency to three significant figures ?? Open the hint panel below for the definition of electromotive efficiency. beta = (d) What is the pH of an unknown that gives a reading of 22.7 mV with this electrode at 30 degree C? pH =Explanation / Answer
a)
Observed slope = E1 - E2 / pHbuffer1 - pHbuffer2
= 140.1 - (-176) / 3.766 - 9.139
Observed slope = - 58.83 mV / pH
b)
theoretical slope E = Eo - 0.1984 T
= 0 - (0.1984 x 303)
theoretical slope E = - 60.11 mV/pH
c)
beta = observed / theoretical = - 58.83 / 60.11
beta = 0.979
d)
- 58.83 = 140.1 - 22.7 / 3.766 - pHunknown
pH = 5.76
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.