Calibration of a glass electrode gave a reading of 140.1 mV with 0.05 m potassiu
ID: 920959 • Letter: C
Question
Calibration of a glass electrode gave a reading of 140.1 mV with 0.05 m potassium dihydrogen citrate buffer standard (pH = 3.766) and a reading of -75.9 mV with 0.008695 potassium dihydrogen phosphate, 0.0343 m disodium hydrogen phosphate buffer standard (pH = 7.400), both measured at 30°C.
(a) What is the observed slope (mV/pH unit) of the calibration curve?
(b) What is the theoretical slope at 30°C?
(c) What is , the electromotive efficiency to three significant figures?? Open the hint panel below for the definition of electromotive efficiency.
(d) What is the pH of an unknown that gives a reading of 16.8 mV with this electrode at 30°C?
Please help me out...I am not sure how to start or approach this problem. I am studying for a test and I would like to see how it is solved. Help is greatly appreciated :)
Thank you!
Explanation / Answer
a) E = const + B(0.059) log H+ pH = -log H+ so:
E = const - B(0.059) pH
Now, given pH1 = 3.766 ---> E1 = 140.1 mV
Given pH2 = 7.4 ---------> E2 = -75.9 mV
Observed slope = E2 - E1 / pH2 - pH1
Observed slope = -75.9 - 140.1 / 7.4 - 3.766
Observed slope = -59.44
b) Theorical slope:
E(T) = E°(T) - 0.1984(T) pH
E(T) = -0.1984 x T
E(T) = -0.1984 * (30+273)
E(T) = -60.1152
c) Electromocy efficient Beta:
B = observed slope / theorical slope
B = 59.44 / 60.11
B = 0.9888
d) slope = E2 - E1 / pH2 - pH1
-59.44 = -75.9 - 16.8 / 7.4 - pH1
-59.44(7.4 - pH1) = -92.7
-439.856 + 59.44pH1 = -92.7
pH1 = 5.84
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.