Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a). Compute the cost drive rate for each resource. b). Sales revenue for Carbon

ID: 2531529 • Letter: A

Question

a). Compute the cost drive rate for each resource.

b). Sales revenue for Carbon Company is $300,000. Prepare a traditional income statement and an activity-based income statement.

I LAN TUJI presources Used versus Resources Supplied: Working Backward * Company provides the following information about resources: C ost Driver Volume Unused Resources Capacity Resources used Materials ...... $ 2,000 Energy.............. 1,560 Setups.............. -0- Purchasing. .......... 1,800 Customer service . . . . . . ... 7,600 Long-term labor... 3,400 Administrative ............ 2,800 Resources supplied Materials . ....... $98,000 Energy............ 17,880 Setups........... 24,000 Purchasing. ....... 21,000 Customer service . 15,600 Long-term labor. 29,000 Administrative ........ 28,000 8,000 pounds 340 machine-hours 80 setups 80 purchase orders 50 returns 320 labor-hours 420 labor-hours

Explanation / Answer

Solution (a):

Resources

Resources Supplied ($)

Resources Unused

             ($)

Resources Used ($) = Resources Supplied - Resources Unused

Materials

98,000

2,000

96,000

Energy

17,880

1,560

16,320

Setups

24,000

0

24,000

Purchasing

21,000

1,800

19,200

Customer service

15,600

7,600

8,000

Long-term labor

29,000

3,400

25,600

Administrative

28,000

2,800

25,200

Cost drive rate for each resource

Resources

Cost driver volume (given)

Cost Drive Rate

Formula = Resources used / Cost driver Volume

Materials

8,000 pounds

= $ 96,000 / 8,000 pounds

= $ 12 per pound

Energy

      340 machine-hours

=16,320/ 340 machine-hours

= 48 per machine-hour

Setups

80 set ups

=24,000 / 80 set ups

= 300 per setup

Purchasing

80 purchase orders

=19,200/80 purchase orders

=240 per purchase order

Customer service

50 returns

=8,000/ 50 returns

=160 per return

Long-term labor

320 labor hours

=25,600/ 320 labor hours

= 80 per labor-hour

Administrative

420 labor hours

=25,200/ 420 labor hours

=60 per labor-hour

Solution (b):

Traditional income statement

Carbon Company

For the year ended……..

Particular

Amount ($)

Amount ($)

Sales revenue

300,000

Less:

Materials

(98,000)

Energy

(17,880)

Setups

(24,000)

Purchasing

(21,000)

Customer service

(15,600)

Long-term labor

(29,000)

Administrative

(28,000)

Total Cost

(233,480)

Operating Profit

66,520

Note: Resources supplied are used in traditional income statement.

Activity-based income statement

Carbon Company

For the year ended……..

Particulars

Resources Used ($)

Resources Unused ($)

Resources Supplied ($)

Amount ($)

Sales revenue

300,000

COSTS

Unit

Materials

96,000

2,000

98,000

Energy

16,320

1,560

17,880

Total

112,320

3,560

115,880

Batch

Setups

24,000

0

24,000

Total

24,000

0

24,000

Product and customer sustaining

Purchasing

19,200

1,800

21,000

Customer service

8,000

7,600

15,600

Total

27,200

9,400

36,600

Capacity sustaining

Long-term labor

25,600

3,400

29,000

Administrative

25,200

2,800

28,000

Total

50,800

6,200

57,000

Total Cost

214,320

19,160

233,480

233,480

Operating Profit

66,520

Note: Resources supplied are used in activity based income statement.

Kindly rate, if you find solution satisfactory.

Resources

Resources Supplied ($)

Resources Unused

             ($)

Resources Used ($) = Resources Supplied - Resources Unused

Materials

98,000

2,000

96,000

Energy

17,880

1,560

16,320

Setups

24,000

0

24,000

Purchasing

21,000

1,800

19,200

Customer service

15,600

7,600

8,000

Long-term labor

29,000

3,400

25,600

Administrative

28,000

2,800

25,200

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote