Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. Linda\'s Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limous

ID: 2532282 • Letter: 3

Question

3. Linda's Luxury Travel (LLT) is considering the purchase of two Hummer limousines. Various information about the proposed investment follows: $1,260,000 Initial investment (2 limos) Useful life Salvage value Annual net income generated LLT's cost of capital 10 years S 130,000 114,660 14% Assume straight line depreciation method is used Required Help LLT evaluate this project by calculating each of the following: 1. Accounting rate of return. (Round your percentage answer to 1 decimal place.) Answer is complete but not entirely correct. 14.00% 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) Answer is complete but not entirely correct. Payback Period 10.98Years

Explanation / Answer

Accounting rate of return = Net income/initial investment*100

Therefore in above case

Net income is = 114,660

Initial Investment = 1,260,000

114,600/1,260,000*100=9.1%

Payback Period = Initial investment/Annual cash flow

Initial Investment = 1,260,000

Annual cash flow = 114,660

1,260,000/114,660 = 10.98 Years

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote